Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bojga zelená

4. 5. 2007

JEDOVATÝ HAD

Latinský název:   Boiga cyanea  

Čeleď:   Colubridae (užovkovití)

Prostředí:   lesy,zejména v okolí vod

Rozmnožování:   klade vajíčka, mívá jich méně než 10

Potrava:   žáby, plazi, drobní ptáci a savci

Výskyt:   jihovýchodní Asie

Délka v dospělosti:   1,5 m

Bojga zelená je doma v lesích a křovinách, v nichž ji lze díky zelenému zbarvení a pomalému pohybu jen obtížně odlišit od úponků a popínavých rostlin.
Její hlavní způsob sebeobrany je zastrašování široce rozevřenou tlamou s černými sliznicemi. Ačkoliv má zadní jedové zuby, její jed je mírný a pro člověka neškodný!

Hlavní znaky :

Jasně zelené zbarvení a štíhlé tělo odlišují tento druh od ostatních. Její tělo, vyšší než širší, má mírně trojúhelníkový průřez s výrazným hřebenem podél hřbetní linie. Hlava je ve srovnání s krkem velmi široká. Bojga zelená má neobvyklou řadu nápadně velkých šupin táhnoucí se středem hřbetu. Občas bývá zaměňována se zelenými druhy chřestýšovců, kteří žijí ve stejné oblasti a v témže prostředí, ale tyto druhy jsou robustněji stavěné a mají širší hlavu krytou šupinami.

Zbarvení u bojgy zelené je mezi ostatními bojgami výjimečné, přestože jejich tělesná stavba a prostředí jsou podobné. Má nápadné oči se svislými zorničkami, které připomínají kočičí oči. Zornička se podobně jako u koček v noci rozšiřuje. Vykulené oči a velké a úzký čenich umožňují hadovi vidět i před sebe.  Hřbetní šupiny,řada značně velkých šupin kryje hřeben probíhající středem hřbetu. 
Štíhlé tělo- dlouhé a tenké tělo je z boků zploštělé. Tento úzký vysoký tvar pomáhá hadovi překlenovat široké mezery mezi větvemi. 
Široká hlava- hruškovitě tvarovaná hlava bojgy zelené je mnohem širší než úzký krk.  Velké šupiny kryjící temeno hlavy jsou velmi zřetelně.
 

 

Obrazek

Obrazek  
Vlastní foto-kniha- HADI (Chris Mattison)

Vlastní foto-kniha- HADI (Chris Mattison)Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář