Jdi na obsah Jdi na menu
 


Křovinář Žaraka

13. 12. 2007

JEDOVATÝ HAD

Druh: Bothorps jararaca

Čeleď: Vieperidae ( zmijovití )

Prostředí: tropický deštný les

Rozmnožování: živorodý,předpokládá se,že mívá ve vrhu kolem 20 mláďat

Potrava: ptáci a menší savci

Výskyt: Jižní Amerika

Délka: 1,5m
 

Obrazek


Žararaka patří do skupiny hadů, kteří jsou známí pod obecným jménem křovináři.
Název hada je odvozen od původního indiánského, může znít také yararaca nebo yarar. Vynikající krycí zbarvení, jeho hojnost a výskyt na obdělávaných plochách a lesních mýtinách zapřičiňuje časté k uštknutí člověka. Přestože je jeho jed velmi silný, většina uštknutých přežije díky včastné lékařské pomoci.

Hlavní znaky
Odlišit tento druh od několika dalších druhů křovináčů obývajících stejnou oblast nemusí být snadné.  Trojúhelníková hlava a zašpičatělý čenich jsou typické pro všechny křovináře a zbarvení žraky je příliš proměnlivé,než aby se podle něj dal had určit. Trojúhelníkové skvrny na hřbetě u dospělců mnohdy zanikají v tmavém zbarvení, vzor bývá kontrastnější u nedospělých jedinců.

Dlouhé tmavé tělo,temné skvrny a obliba zastíněných míst způsobuje,že je tento hah obtížně viditelný, a je proto nebezpečný pro lidi pracující v terénu. Trojúhelníkovitý tvar hlavy je dán velkými jedovatými žlázami umístěnými přímo za očima.
 

ObrazekVlastní foto


Trojúhelníková hlava,geometrické zbarvení,nápadné tepločivné jamky a kýlnaté šupiny:
Široké plocha trojúhelníkovitá hlava a šípovitá skvrna jsou pro křovináře typické. Svislá zornička oka prozrazuje, že jde o nočního lovce.
Geometrické zbarvení-
Hroty trojúhelníkovitých skvrn se setkávají ve středu hadího hřbetu. Tato kresba nemusí být zřetelná.
Nápadné tepločivné jamky-
Tepločivné jamky pomáhají křovináři úspěšné lovit i v noci.
Kýlnaté šupiny-
Tmavé zbarvení a silně kýlnaté šupiny dávají hadovi matný,často až sametový vzhled.

Křovinář Aksamitový:
ObrazekVe Střední a Jižní Americe žijí i další druhy křovinářů. Nejběžnější, a proto také nejznámější je Bothrops asper ze Střední Ameriky a severních oblastí Jižní Ameriky.
Tento druh se česky jmenuje křovinář aksamitový, ale ještě výstižnější je španělské pojmenování terciopelo - samet. Má na svědomí značný počet úmrtí na hadí uštknutí.                                                       Vlastní foto

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář