Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chrup,jedové zuby a čelisti

18. 3. 2008

Všichni hadi jsou predátoři,což znamená,že se živí jinými živočichy,které loví.
Ulovenou kořist polykají vcelku,přestože je někdy oběť větší než samotný had. Hadí čelisti a zuby jsou tomuto způsobu přijímání potravy dokonale přizpůsobené.

Ostré zuby
Někteří hadi nemají téměř žádné zuby,jiní jich zase mají spoustu. Přesto nemohou žvýkat ani trhat potravu na kusy. Zuby jim za to slouží ke spolehlivému udržení kořisti. Mnozí je proto mají velmi ostré a zahnuté dozadu.

Obávané jedové zuby
Někteří hadi mají  dva velmi ostré a dlouhé zuby - tzv. jedové. Používají je ke vstříknutí jedu do těla oběti nebo útočníka, jenžje ohrožuje. Obět většinou zemře po prvním uštknutí.

Dozadu zahnuté jedové zuby
Zavře-li většina hadů tlamu, zapadají jejich jedové zuby  do mezer dolní řady stejně jako zuby lidského chrupu. Ale někteří hadi, např. zmije, mají jedové zuby velmi dlouhé. Aby vůbec mohli tlamu zavřít,musejí je sklopit dozadu.
Zadní jedové zuby
Většina hadů mají jedové zuby umístěné v přední části tlamy, ale někteří je mají posunuté dozadu. Chtějí-li uštknout, mujsejí otevřít tlamu do značné šířky. Pokud se oběť zmítá, had může uštknutí opakovat ta dlouho, dokud oběť nezemře.
Hadi tak vypadají, jako by svou kořist žvýkali.

Volné kosti
Hadi, teří polykají velkou kořist, mají pružnou kůži a lebku, jejíž kosti se mohou pohybovat nezávisle na sobě. To jim umožňuje široce rozevřít čelisti a přizpůsobit je velikosti sousta.
ZAJÍMAVOST
Po spolknutí kořisti had otevírá tlamu, jakoby zíval. Ve skutečnosti si tak rovná roztažené čelistní kosti do normální polohy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

njn

(kiki, 7. 10. 2008 20:30)

to je super ten tvuj blog je extra