Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hadí smysly

3. 11. 2007

Hadi potřebují velmi citlivé smysly k lovu i k tomu,aby se vyhnuli živočichům,kteří naopak loví je. A třebaže mají zrak,čich,chuť a hmat jako my,mohou své okolí navíc zkoumat i dalšími neobvyklými způsoby!

Vnímání pachů:

Hadi mohou čichat pomocí nozder stejně jako ostatní živočichové. Ale mají též zvláštní čichový detektor nazývaný Jacobsonův orgán,který je umístěn v tlamě na horním patře.   Rozeklaným jazykem hadi  nabírají neviditelné částečky pachů ze vzduchu. Zatažením jazyka je přenášejí k Jacobsonovu orgánu,jehož buňky a nervová zakončení vedou k mozku,a pach vyhodnotí. Had je tak schopen vnímat živočicha,aniž ho vidí.

Vnímání vibrací:

Hadí uši nemají vnější otvor jako lidské,takže mnohé ze zvuků.lteré my slyšíme,hadi slyšet nemohou. Zato jsou schopni vnímat chvění půdy vyvolávané pohybem ostatních živočichů. Pokud had přitiskne spodní čelist k půdě,přenášejí se vibrace přes čelistní kosti ke sluchovým kůstkám středního ucha.

Záhadný smysl:

Někteří hadi mají na určitých šupinách malé jamky či hrbolky. Vědci si nejsou jistí,k čemu slouží. Někteří se domnívají,že jde o smysl,jenž rozlišuje světlo a tmu a umožňuje tak hadovi rozpoznat,která část těla je ještě na světle mimo úkryt a která už je ve tmě v bezpečí.

Hledači tepla:

Chřestýši a některé druhy krajt a hroznýšů jsou schopni cítit tepelnou stopu,kterou za sebou zanechává většina živočichů. Tito hadi jsou vybaveni drobnými prohlubněmi v oblasti tlamy,tzv. tepločivnými jamkami. Had pomocí svých tepločivným jamek zaregistruje změnu teploty i směr,odkud teplo přichází,hned,jak se k němu živočich,který za sebou zanechává tepelnou stopu,přiblíží.

ZAJÍMAVOST- Tepločivné jamky hadů jsou schopné rozlišit zcela nepatrné teplotní rozdíly, had vnímá změnu již o 0,002 stupňů Celsia, někdy i menší

        (použila sem materiál fotek ze stránek www.hadiodadoz.estranky.cz )
Hadí zrak:

Mnoho hadů má velmi špatný zrak. Například druhy,které trvale žijí v podzemních norách,mají zakrnělé oči,jimiž jsou schopny rozeznávat pouze světlo a tmu. Ale většina hadů má výborný zrak. Skvěle vidí pohybující se objekt. To jim pomáhá při lovu živočichů,jimiž se živí.

Hadi mají tři druhy očí:                     

Kruhová zornička: Tmavý kruhový střed oka (např. boomslanga) se jmenuje zornička.Hadi s velkou kruhovou zorničkou mívají obvykle vynikající zrak.

Vertikální zornička: Hadi se štěrbinovou zorničkou,jako má například zmije bělobřichá(Echis leucogaster),vidí obvykle lépe v noci,kdy se jim roznička rozšíří.

Horizontální zornička: Oko např. bičovky rodu Ahaetulla. Vědci si nejsou jistí,zda zornička zformovaná do tvaru klíčové dírky,pomáhá lepšímu vidění.

kruhová zornička

vertikální zornička

horizontální zornička

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

hadi mají kosti

(tomáš, 26. 1. 2013 8:29)

hadi mají kosti jo mají víte to.

biol. olimpiáda

(natty, 26. 2. 2009 19:45)

jj fakt dobrý ale neměli by ste tam ještě něco o hmatu a chuti?