Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krajta mřížkovaná

12. 5. 2009

Latinský název:   Python reticulatus
Prostředí: deštný prales
Rozmnožování: klade vajíčka, ve snůšce jich bývá kolem 60 až 100
Potrava: ptáci, savci, známé jsou i případy usmrcení a pozření člověka(ale jen v přírodě)
 Výskyt: jihovýchodní Asie
Délka: 5m, nejdelší naměřená 9,76m
Aktivita:
noc

Hlavní znaky:
Zbarvení krajty mřížkované je z geometrického vzoru, v němž se opakuje řada rozdílných barev. Série nepravidělných kosočtvrců táhnoucích se podél celého hřbetu je doprovázena menšími obrazci, které mívají zpravidla světlý střed. 

ObrazekPůjčená fotografie


Mimořádná velikost a jednobarevná hlava většinou stačí k rozpoznání tohoto druhu, přestože kresba na těle bývá proměnlivá. Ačkoliv tato krajta obývá rozsáhlý areál a může mít různou velikost, vzor a zbarvení, nebyly u ní dosud popsány žádné poddruhy. Částečně to může být způsobeno tím, že je nesnadné tak velkého hada ulovit, přepravovat a zpracovat k němu dokladový materiál.

Noční vidění a maskování v lese
Krajta mřížkovaná má oranžově opalizující oko se svislou zornicí. Je to noční lovec, který při lovu spoléhá zejména na taktiku čekání a útok ze zálohy.
     Navzdory značné velikosti lze krajtu m. jen obtížně objevit, dokonce i v oblastech, kde je hojná. Částečně je to způsobeno jejím vynikajícím maskováním, dílem za to může skutečnost, že přes den nehybně odpočívá v dutinách stromů nebo leží zpola zahrabaná v lesním spadaném listí.

 Byla vyhlášena odměna:
    Kdo najde krajtu mřížkovanou větší než 9,76m (někteří uvádějí, že odměna   byla vypsána na krajtu m. delší než 10m). Odměna činí 50 000dolarů, což znamená v přepočtu na naše peníze něco kolem 950 000Kč, čili skoro 1milion korun.  Tak přeju hodně štěstí :) :)

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář