Jdi na obsah Jdi na menu
 


Užovka japonská

9. 7. 2007

Tato úžovka má více názvů,ale je to to samé... čili:

                          užovka thajská

                          užovka tchajwanská

                          užovka tenkoocasá

Čeleď: COLUBRIDAE

Druh: Elaphe taeniura

Stav: běžný v Asii

V přední části těla je olivově hnědá,se čtyřmi velkými černými skvrnami a dvěma dlouhými žlutými pruhy,jež jsou později nahrazeny širokým žlutým pruhem a černými,bíle pruhovanými boky. Má olivově hnědou hlavu a černý pruh od očí až k bílým rtům. Tchajwanský poddruh E.taeniura friesei má na zádech kresbu ve tvaru motýlků.Malajský poddruh E. t. ridleyi je světle šedý,tmavší v zadní části těla,se žlutými pruhy a šedou,tmavě pruhovanou hlavou.

Výskyt: jihovýchodní a východní Asie , deštné pralesy až kulturní krajina

Rozmnožování: Snáší 5-25 vajec

Podobné druhy: indonéská E. subradiata a užovka paprsčitá E. radiata

Tak a sem teď napíšu článek,co o téhle užovce napsal jeden chovatel:

Tento poddruh bývá někdy uváděn podle místa původu také pod nomenklatoricky nesprávným českým názvem užovka “tajvanská”. Svůj chovný pár mám již 5 let. “Taeniury” mě zaujaly svým velmi pestrým zbarvením. Hřbetní strana bývá zbarvena značně variabilně, většinou olivově zeleně, žlutohnědě až žlutě. Přes hřbet se táhnou dvě řady černých skvrn a asi v polovině těla přecházejí v tmavě hnědé až černé pruhy. Za každým okem mají černou, dozadu změřující slzu, břicho je žlutavé až šedé.
Moje samice je zbarvena sytě žlutě, zatímco samec je olivově zelený a to se dle mého názoru jedná o sourozence.

Foto: Ivoš VrbkaObrazek

Užovky chovám v teráriu rozměrů 110 x 60 x 60 cm s podkladem písku a velkou vodní nádrží, která je využívána spíše výjimečně. Zařízení tvoří vrstva nepříliš vlhkého rašeliníku, kusy kůry, kameny a pařez, který obě “taeniury” využívají jako úkryt. Vytápění zajišťuje 40 W žárovka.
Tyto užovky jsou velmi vděčnými chovanci a nepohrdnou jakoukoliv potravou (myši, potkani, pískomilové, křečci, morčata, ptáci, malí králíci). Přestože si myslím, že jsou to sourozenci a oba jsou po celý život chováni společně (s výjimkou zimování) a ve stejných podmínkách, jejich povahy a chování jsou dosti odlišné. Zatímco samec je klidný, vyrovnaný a neútočný, samice je pravý opak. Vždy vyráží po potravě první, je schopná dusit i 4 myši najednou, je útočná a velmi rychlá. Přesto žije tento pár v harmonii již 5 let a dočkal jsem se dokonce dvou bezproblémových odchovů. Poprvé snesla samice do rašeliníku 9 a podruhé 12 vajec, ze kterých se při teplotě 27 °C vylíhla všechna mláďata dlouhá kolem 50 cm asi za 70 dnů. Všechna přijímala dobře holátka hned po prvním svlékání.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kdo daruje Uzovku tenkoocasou

(x, 21. 3. 2017 20:25)

Kdo muze darovat zdravou uzovku tenkoocasou-Thajvanskou vcetne teraria?Dekuji vam.Plzen.Jen volat prosim na Tel.607 155 848.

Jan - Užovka tenkoocasá

(Vaše Andy, 6. 10. 2015 20:55)

Ahoj, užovka tenkoocasá určitě není jedovatá, to se neboj. Ale nevím, jak ti odpovědět na tvou druhou otázku. Já mám sama doma užovku černou a ta je agresivní už od mala a nikdy si na mou ruku nezvykla. Ale jsou i povahy, které si zvyknou. :/

Dulezite

(Jan, 6. 10. 2015 16:14)

Dobry den mam uzovku tenkoocasou predchozi majitel ji zanedbaval a ona ted kouse chci se zeptat kestly neni jedovata a jestly si zvykne na ruce

Prosím,pomoc

(Lenina, 29. 3. 2010 14:35)

Tohoto krásného hada mám také doma (Již 2 roky).Všechno bylo doposud v pořádku,ale teď při posledním krmení mi nechtěl žrát :-( Krmila jsem ho po třech týdnech (dostal dvě myši) z toho jednu usmrtil,ale nezabil a na tu druhou nereagoval vůbec.Bylo to však před svékáním (svlékal se mi po dlouhém půl roce).Poté se svlékl a já počkala ještě do druhého dne a živou myš mu nabídla znova.Opět ji však nechtěl:-(Jak dlouho je možné,aby had takto hladověl???Jinak zlý není,měla jsem ho na ruce.Je to můj mazlíček.Poradí mi někdo?

Re: Prosím,pomoc

(911tom, 18. 7. 2010 18:38)

Ahojky. Já ji mám 8 let a to co popisuješ je úplně normalní chování. Je náladová. Hlavně ji nekrm pořád mišima, střídj to s potkanama. Stačí dva na měsíc. No a co se týká jak dlouho nemusí žrát tak až 2 roky při hybernaci, jinak 6 měsíců při, ale to sou extrémy. Ahojky 911tom

Re: Re: Prosím,pomoc

(Venda, 20. 7. 2010 22:01)

S tou stravou je to pravda, nesmí žrát furt to samé, musíš mu ji trochu zpestřit. Náš Karel dostává jak potkany, myši a morčata, tak jiná zvířátka. Třeba žábu, kuře, dokonce i kotě (podotýkám že mělo být stejně utopeno, tak aspon se Karel nažral)...

Re: Re: Prosím,pomoc

(Luboš, 22. 3. 2011 8:28)

ahoj mám ten stejný problém před posledním krmením mi hAD nechtěl žrát, dávám mu pořád myši tak zkusim něco jiného. problém je v tom že celý zblednul, už není vůbec pestře zbarvený a má modře zakalený oči, má něco i s jazykem. celkově je celý poochablý. mám ho doma 3 měsíce a ještě se nesvlékl. jak často se svléká..?

Re: Re: Re: Prosím,pomoc

(Lukin, 6. 6. 2011 16:43)

Jak kdy, to záleží na podmínkách a náladě jednotlivce.
Nějdy už po měsíci a někdy po třech, je rozdíl v létě nebo v zimě.
Chce to trochu trpělivosti.

Re: Re: Re: Prosím,pomoc

(Luboš Troják, 3. 4. 2015 13:08)

Nevíte kdo by mi prodal tohoto nádherného hada.Myslím mládě.Když byl můj syn malej-10.rokú koupil jsem mu tohoto krásnýho hada malího.Měřil 35cm.Nyní si ho vzal k sobě, odstěhoval se syn i z hadem který měří 2,55 m.Koupím mládě této užovky-kluka.Za rozumnou cenu.Můj E-mail-lubos.troják@seznam.cz Díky.

Re: Re: Re: Re: Prosím,pomoc

(pepino chaloupka , 3. 5. 2015 22:23)

Pet centr maji je tam za 500

prosím,pomoc

(Adam , 17. 2. 2011 8:14)

nevím jak u jakého hada ale 1 až 4 tídny ale skoušejte to každí tíden.

prosím, pomoc

(Luboš, 22. 3. 2011 8:31)

ahoj mám ten stejný problém před posledním krmením mi hAD nechtěl žrát, dávám mu pořád myši tak zkusim něco jiného. problém je v tom že celý zblednul, už není vůbec pestře zbarvený a má modře zakalený oči, má něco i s jazykem. celkově je celý poochablý. mám ho doma 3 měsíce a ještě se nesvlékl. jak často se svléká..? prosím poraďte

Lubošovi

(Dominik, 17. 4. 2011 16:22)

Ahoj Luboši že ten tvůj had nežere a má modře zakalené očí znamenáto že je nemocný tak určitě to bude chyba chovatele...Musíš jít k veterináři a by se na něj koukl zajmam se o hady ale co píšeš nic takoví neznám takovou nemoc.veterinář ti poradí...

Re: Lubošovi

(Lukin, 6. 6. 2011 16:39)

Ahoj, podle mě nemocný není jenom se bude svlékat, poochablý se ti zdá, protože se zakalenýma očima nic nevidí proto je v klidném stavu, ideální pro něj by bylo přes něj něco dát třeba krabici od bot aby se cítil jako v úkrytu.
Hlavně ho kontroluj, za pár dní se zase odkalí a bude dost aktivní a to už chvilka před svlíkáním, v tu dobu je nejlepší ho rozprašovačem kropit aby mu kůže změkla a lépe se pak svlékal.
Když to neuděláš tak se mu roztrhá a část staré mu může zůstat na nové a to může být problém.
Když se můj svléká tak ho kropím a hned jak se svleče za hlavou tak mu ručně pomůžu, asi jako s kondomem ale naopak a zůstane mi celá neporušená kůže.
Co se žraní týká, tak je to úplně normální, mají období kdy se mlsně dívá aj na kočky co máme doma a jindy ostane jednoho potkana a ani si ho nevšimne. Občas ho zadusí a nechá ležet, to je taky normální, protože hadi nejsou blbí a ví že takový potkan může být agresívní a dokáže hada pěkně pokousat.
Jednou se nám stalo že nám uteklo mládě cca 40cm a vlezlo křečkovi do klece a ten hádě v obraně zabil a sežral.

ROZHODNĚ BYCH NETVDIL ŽE JSI ŠPATNÝ CHOVATEL!!!!!!!!!!!!!!!

Ako často krmiť

(Mata, 9. 1. 2011 19:24)

Ahojte. Ja mám tiež tento druh užovky, je to samček, má necelý rok a krmim ho tak raz za 3 týždne. Stačí mu to? Krmim ho myšami, ale rada by som mu to striedala, myslíte, že už môže potkanov alebo niečo iné? A ešte by som sa chcela spýtať, že ako často cca by sa mal správne zvliekať? bo v teráriu nemám rašelinu, ale velké piliny, ale zato velkú vaňu..tak či ma dostatočnú vlhkosť...Je to krásny had, neskôr dostane samičku, aby sa nenudil :) Tak ďakujem za prípadné rady :)

Délka života

(Venda, 20. 7. 2010 22:04)

Zdravím, chtěla jsem se zeptat, kolika let se náš Karel může dožít?? Je to tato užovka - Thajská, máme ho už cca 10-12let, nyní měří bez pěti centimentrů 3 metry. Ale protože bydlí s námi v ložnici, děti se ho bojí a mne by zajímalo, jak dlouho je ještě bude náš Kája strašit?? Dík za odpověďi, kdyžtak můžete i mejl: vendy03@centrum.cz

Návod pro

(Tlusttoch, 28. 6. 2010 0:16)

Citace
hadi
(adam, 22. 05. 2009 19:48)
jo mit tohle doma dam za to vsechno ale vasi to nachtej
Reakce
Prodej rodiče a kup hada, případně udělej výměnu. :D

Hadi

(Petik, 2. 8. 2009 18:10)

ja mam doma 1 tuhle uzovku a podle klidnosti je to asi samec ale projistotu ho necham nasondovat az bude vetsi.. muj 2 had je hroznysovec duhový ,nejakou dobu byly spolu v terariu a nevadily si....vubec.

123456

(petr00, 27. 5. 2009 16:38)

miluju hadi

hadi

(adam, 22. 5. 2009 19:48)

jo mit tohle doma dam za to vsechno ale vasi to nachtej